Project management questions (Turkish)

Verdiğim proje yönetimi eğitimleri esnasında, katılımcılardan muhtelif sorular geliyor. Aşağıda, o sorulardan bazıları ve benim verdiğim cevaplar bulunmaktadır. Onları şu şekilde bölümlere ayırdım: Proje yönetimi ile ilgili genel sorular – PMP® sertifika sınavı ile ilgili sorular – Geyik sorular
Can İzgi

Proje yönetimi ile ilgili genel sorular

Soru: Bir projedeki riskleri listelerken, çok fazla sayıda risk listeye eklenebilirmiş gibi geliyor bana. Bunun sınırı nedir?

Cevap (Can İzgi): Dediğiniz doğru. Projenin başarısını etkileyebilecek belirsizlikleri yazarken, gereğinden uzun bir listenin ortaya çıkma durumu vardır. “Projenin başarısını etkileyebilecek bütün belirsizlikleri yazmak gerekir.” şeklinde bir görüşü benimsememek gerekir. Risk listesine eklenecek maddelerde, aşağıdaki özelliklerin bulunması gerekir:

1. Belirsizlik o derece önemlidir ki, detaylı analize tabi tutmaya değer.

2. Bu belirsizliğe karşı detaylı bir aksiyon planı oluşturulacaktır, veya en azından – bir aksiyon planı oluşturulmasa bile – detaylı bir aksiyon planı oluşturulması konusu ciddi bir şekilde düşünülecektir. Oluşturulacak aksiyon planı ilave maliyet, zaman ve iş gücü (insan kaynağı kullanımı) gerektirebilir.

Soru: Farz edin ki, hiç tanımadığınız birisine rastladınız. Anında göze çarpan belirgin bir özelliği bulunmamaktadır. İkiniz de isminizi söyleyerek selamlaştınız. Çok kısa bir süre sonra, bu kişinin bir proje yöneticisi olup olmadığını tahmin edebiliyor musunuz?

Cevap (Can İzgi): Hayır, tahmin edemiyorum. Ayrıca, hangi sektörde çalıştığını bilmiyorsam, tahmin etmem daha da zor olur.

PMP® sertifika sınavı ile ilgili sorular

Soru: Proje yöneticisi olarak çalışan iş arkadaşım, PMP® sertifikasını kazandıktan sonra daha da profesyonel bir tarzda konuşmaya başladı. Başka şirketlerde çalışan kişiler de size buna benzer gözlemlerini anlatıyor mu?

Cevap (Can İzgi): Evet, zaman zaman, muhtelif şirketlerde çalışan kişiler bana bu tip gözlemlerini aktarır.

Soru: PMP® sertifika sınavı ilk olarak hangi sene yapılmıştır?

Cevap (Can İzgi): 1984.

Soru: PMP® sınavında Microsoft Project ile ilgili soru çıkar mı?

Cevap (Can İzgi): Sınavda Microsoft Project ile ilgili soru çıkmaz.

Geyik sorular

Soru: Hocam sizin PMP® sertifikanız var mı?

Cevap (Can İzgi): 🙂 🙂 🙂 (Katılımcı bu soruyu, ciddi bir tavırla, PMP® Sertifika Sınavına Hazırlık kursunun ilk gününde sordu! İlk defa bu tip bir soruyla karşılaştım. Çok şaşırmıştım. Herkes gülmeye başladı.)

Soru: Hocam, işinizi severek yaptığınızı gözlemliyorum. Karakteriniz mi eğitmenlik için çok uygun, yoksa kendi kendinizi motive etmeye mi çalışıyorsunuz?

Cevap (Can İzgi): Her ikisinin bir karışımı söz konusu…

____________________________________________________

Copyright © 2023 Can Izgi – All Rights Reserved.

PMP is a registered marks of the Project Management Institute, Inc.