An interview with me (Turkish)

22 Mayıs 2015

İstanbul Kurumsal Gelişim’in başarılı danışmanlarından Can İzgi ile küçük bir sohbet gerçekleştirdik. Kendisini daha yakından tanımak ister misiniz?

Ne zaman, nerede doğup büyüdünüz? Çocukluğunuz nasıl bir ortamda geçti? Bahsedebilir misiniz?

1962 senesinde İstanbul’da doğdum. Ailemin de katkısıyla, çocukluğum çok iyi bir ortamda geçti. Annemin mesleği İngilizce Öğretmenliği ve babamın mesleği İnşaat Mühendisliğiydi. Kardeşim yok.

Ben bir yaşımdayken Ankara’ya taşınmışız. İlkokul öncesi çocukluğum Ankara’da geçti. Anaokulumu çok iyi hatırlıyorum. Çok uzun süreli deneyimi olan ve çok iyi bir öğretmenimiz vardı. Dışarıda karda oyun oynadığımız zamanları da iyi hatırlıyorum. Daha sonra Antalya’ya taşındık. İlkokulu orada okudum. İlkokula gittiğim dönemde, Antalya günümüzdeki kadar turistik ve kalabalık bir yer değildi. Genellikle havanın güzel olduğu, sakin bir şehirde keyifli günler geçirdim. Ortaokula başladığım sene İstanbul’a taşındık. Ailemizdeki birçok kişinin İstanbul’da bulunması, bizim için iyi bir destek olmuştu. Ortaokulu ve liseyi İstanbul Erkek Lisesinde okudum. Ortaokul ve lise esnasında, yarı zamanlı olarak konservatuara devam ettim. Yan flüt çalmayı öğreniyordum. Zaman zaman sahneye çıkıyordum.

Can Bey fotoğrafta ilkokul öğretmeni ve arkadaşı ile. Can Bey gözlüklü olan çocuk.

Adınızı duyunca hep pozitif, başarılı bir tablo çiziliyor. İnsanın kendini anlatması kolay değildir ama Can İzgi nasıl biridir?

Pozitif ve başarılı birisi olmak insanın kendi seçimidir. İnsan, kaderini kendisi belirler. Can İzgi bunun bilincinde birisidir. Şu sebeplerden dolayı pozitif olamıyorum veya başarılı olamıyorum şeklinde düşünmemek gerekir. Her insanın kuvvetli yönleri ve başarılı olabileceği alanlar vardır. Önce, insanın kendini iyi tanıması gerekir. Bunu yapabildikten sonra, kişi kendisi için uygun olan yolu bulur.

Sizce yaptığınız işte sahip olunması gereken kişisel özellikler nelerdir?

Bizim durumumuzda, yetişkin kişileri eğiten birisinin çok bilgili olması gerekir. İlaveten, sürekli olarak bilgilerini güncel tutmalıdır. Bunun için çalışkan olması gerekir. Empati yapmayı da iyi bilmelidir. Kurslarımıza katılan kişiler çok değişik iş ortamlarında çalışıyorlar. Basiretli bir şekilde eğitmenin, onların açısından olaylara bakabilmesi gerekir. Bu konuda, iyi bir gözlem kabiliyeti de önem kazanmaktadır. İlaveten, sahne becerisi ve kontrolü, ve sabırlı olmak da önemlidir; gerçi bizim şartlarımıza benzemeyen durumlarda çalışan diğer eğitmenler için de bunlar geçerli.

Eşiniz öğretmen. Sizin de sık sık şehir dışı ve yurt dışı eğitimleriniz gerçekleşiyor. Bu yoğun iş temposunda birbirinize vakit ayırabiliyor musunuz?

Şehir dışı ve yurt dışı eğitimlerimin çoğu kısa sürelidir, 2-3 gün gibi. Şehir içi eğitimlerimin çoğu hafta sonları olmaktadır. Sık sık, hafta içi boş zamanlarım olur. Eşimin branşı tarih öğretmenliği, fakat uzun zamandan beri sınıf öğretmenliği yapıyor. Hafta sonlarına ilaveten, hafta içinde de yeteri kadar boş zamanları oluyor. Dolayısıyla, hafta içinde birbirimiz için yeterli vakit ayırmamız mümkün oluyor. Eşimin tatilleri daha uzundur, 2 aylık yaz tatili gibi. Eşim tatildeyken, birbirimize daha fazla vakit ayırırız.

Kızınız Duru ile ilişkiniz nasıl? Birlikte en çok neler yapıyorsunuz?

Beş yaşındaki kızım Duru ile olan ilişkimiz baba-kız ilişkisinden ziyade oyun arkadaşlığı ilişkisi şeklinde. O yaştaki bir çocuğun oynayabileceği her türlü oyunu beraberce oynarız. Duru görsel sanatlara meraklıdır; resim yapmak, defile yapmak, fotoğraf çekmek, video çekmek gibi. Şansa, evimizin yakın çevresinde çocukların oyun oynayabileceği bir sürü yer var. Havanın güzel olduğu zamanlarda Duru’yu dışarı çıkarırım. Diğer çocuklarla oynar.

Can Bey eşi ve kızıyla beraber. (Yıl 2015)

Can İzgi, proje yönetimi uzmanı kimliğinin dışında nasıl birisi?

Esnek bir karakter ve geniş spektrumlu ilgi alanları bulunan birisidir diyebiliriz. Bu özellikler insan ilişkilerini olumlu etkiler. Karşı tarafla uyum sağlanacak ve rahatça bir ortak payda bulunacaktır.

En sevdiğiniz özelliğiniz nedir?

Çalışkanlık. Aslında bu, kişideki yeni şeyler öğrenme ve kendini geliştirme arzusunun sonucunda ortaya çıkar. Sebat gerektirir.

Kendinizi üç kelime ile nasıl tarif edersiniz?

Beni iyi tanıyan kişiler, benim için iyi insan, akıllı insan ve komik insan derler. Enteresandır, bu özelliklerimin fark edilmesi zaman alırmış.

İş dışında zamanınızı nasıl geçirmekten hoşlanırsınız? Hobileriniz neler?

Yan flüt çalma, fotoğrafçılık, zeka oyunları, origami, sahne sanatları gibi konulara merakım var. Sahne sanatlarını izlemek hoşuma gider. Bununla beraber, çok sık olmasa da, benim sahnede bulunduğum durumlar bana daha keyifli gelir. İlaveten ufak kızımla oyun oynamam da bir hobim sayılır.

Can Bey yan flütü ile sahnede.

Copyright © 2021 Can Izgi – All Rights Reserved.

Copyright © 2021 Can Izgi – All Rights Reserved.

Copyright © 2021 Can Izgi – All Rights Reserved.

Copyright © 2021 Can Izgi – All Rights Reserved.

Copyright © 2021 Can Izgi – All Rights Reserved.

____________________________________________________

Copyright © 2024 Can Izgi – All Rights Reserved.